Fotíme pouze v Ostravě a do 20km okolo. Jen ve vyjímečných případech, po dohodě a u fotek, které jsou placené, jsme ochotni zajet dál.

 

Co byste měli vědět

 • Než napíšeš, rozmysli si, co přesně chceš fotit, jestli venku nebo vevnitř a optimálně, jestli venku tak kde.
 • V případě focení venku musíme znát dopředu lokalitu, do gheta fotit nepojedeme  :-) Focení venku je závislé na počasí, je klidně možné, že pokud nebude vhodné, focení se zruší. To bohužel neovlivníme.
 • Pro focení v ateliéru,  nemáme make-up na skladě, nemáme ani hřebeny atp. čili je dobré mít tyhle věci ssebou. Vezmi si více různého oblečení a doplňků. Nějaké doplňky se na skladě najdou (klobouky, korzety,boa, atp.) ale moc toho není a taky samozřejmě záleží na velikosti, nemusí vše pasovat.
 • Taky si prosím přečti, co fotíme, co nefotíme a co fotíme za peníze ať zbytečně neplýtváš svým časem. Nicméně jestli chceš pořádnou profilovku na FB, tak to fotíme zcela jistě ;-)
 • Pokud chceš, vezmi si sebou vizážistu/kamaráda/kamarádku, ale ne víc, než jednoho člověka. Je však bezpodmínečně nutné, aby se řídil pokyny fotografa, v optimálním případě v místnosti při focení vůbec nebyl. Rozptyluje to jak model, tak fotografa. Raději si  sebou neber přítele/přítelkyni, pokud není také modelem (fotka páru). Partneři mají tendenci do focení mluvit a model se neuvolní. Fotky pak vypadají uměle a strnule. Disponujeme jen velmi omezeným množstvím doplňků, vezmi si tedy sebou to, co ti sluší a klidně i více oblečení.
 • Napiš někomu z nás mail, nebo zprávu třeba přes Facebook. Můžeš použít taky hlavní e-mailovou adresu info@vyfot.eu a pověz nám detaily toho, jak si to představuješ. V případě, že nevybereš někoho konkrétního, ozve se automaticky ten, kdo má čas a chuť fotit. Odpovíme na všechny emaily i zprávy.
 • Focení není záležitost na 10 minut, vyhraď si alespoň jednu až 2 hodinky, někdy méně, někdy více. Pokud s námi chceš jít na hory na výšlap, tak celý den :-)
 • Minimální věk modelu je 16 let, na akty pak 18 let
 • S konkrétním fotografem už si domluvíš ostatní detaily jako datum a čas, téma, místo atd.
 • Fotíme obvykle 2, přičemž si zároveň děláme i “světlušky”, běhání s odrazovou deskou a dalším vybavením okolo je pro jednoho člověka dost obtížné

 

 

Postprodukce

Je to proces zpracování fotografií, použití efektů, vyčištění pleti atp. Tento proces probíhá samozřejmě až po samotném focení a je u jednotlivých členů týmu různý. Upravujeme zdarma maximálně 10 fotografií, každá další je zpoplatněna částkou 100Kč.

 1. Obvykle si domluvíš s fotografem, že ti dodá neupravené fotky a ty si vybereš, které chceš upravit a následně mu pošleš jejich čísla. Úprava je čistě na cítění fotografa a na domluvě.
 2. Hotové upravené fotografie dodá, až je bude mít. Snažíme se domluvené termíny dodržet, ale ne vždy se to daří. :-(
 3. Ne všechny fotografie se dají upravit, občas prostě vyfotíme špatnou fotku a s tou prostě nikdo nic neudělá
 4. Fotografie netiskneme, nevypalujeme, není na čem. :-)  Dodáváme je prostřednictvím online úložiště, nebo na SD kartě či flash disku (musíš mít svůj)

 

Troška FAQ na závěr

Kolik zaplatím?
Pracujeme zadarmo, pokud se nejedná o jednu z placených služeb a na focení nevzniká žádný nárok, můžeme kohokoliv odmítnout. Občas se stane, že se najde model, který se danému členu týmu z nějakého důvodu nelíbí, nemá na něj čas, nebo ho prostě nechce fotit. V případě, že dostal požadavek pouze on, zbytek členů týmu se o tom nedozví. Proto je vhodnější psát na hlavní email, tedy info@vyfot.eu nebo FB s tím, že preferuješ někoho konkrétního, nebo to  necháš na nás. Protože zprávu, z této schránky (nebo FB) obdrží všichni a mezi sebou se dohodnou. Může se stát, že tě prostě nebude chtít fotit nikdo z nás. Ovšem toto s ještě nestalo :-) Takže hlavu vzhůru. Pokud chceš mermomocí nějaké něco zaplkatit, můžeš skrze nás darovat nějaký halíř pro potřeby našeho partnera Nadačního fondu Šance pro nadání který obdrží 100% částky.
Zveřejníte moje fotky?
Fotografie NIKDY NIKDE nezveřejňujeme ani nedávámé třetím stranám bez souhlasu modelu. Proto taky na našem webu nevidíte obsáhlou ukázkovou galerii, protože nás nikdy nenapdlo, že něco takového spustíme, tak jsme se holek dopředu nezeptali a teď už nemáme jak.  Fotografie na stránkách jsou autorizované modely. Nevylučujeme, že do budoucna požádáme model o povolení ke zveřejnění alespoň jedné ukázkové fotky na našem webu, ale není to podmínkou, protože kdo s námí fotil, ví, že to umíme. ;-)  Je však fajn mít možnost nově příchozím ukázat co jsme fotili aby se mohl lépe rozhodnout. Na tomto pravidlu si velmi zakládáme. Bez autorizace prostě nic. Pozor, fotky, kromě aktů, však občas neveřejně sdílíme mezi členy týmu, protože je upravuje do finální podoby ten, kdo to buď umí lépe, nebo má více času.
Proč nefotíme modely do 16 let?
Pro nás spadají patnáctiletí pořád spíše do kategorie dětí a my děti prostě nefotíme, protože na to nemáme cit. Chápeme, že to může spoustu teenegerů urazit a omlouváme se. Zkoušeli jsme pracovat s mladšími 16ti let a je to moc složité. Ovšem občas toto pravidlo porušíme (ne v případě aktů) ;-)
Jedná se o TFP?
TFP (time for prints) je jeden z rozšířených způsobů focení zdarma, tedy “čas za fotky” kdy fotograf fotí pro rozšíření svého portfolia s právy na fotky. My TFP v podstatě neděláme, nebo jen v omezené míře. Jinak řečeno, pokud nechceš, abychom tvoje fotky kdekoliv zveřejnili, pak to neuděláme a přesto tě nafotíme. U TFP většinou fotograf určuje scénu i podmínky focení. U nás si určíš scénu i podmínky ty a my se přizpůsobíme. Pokud nám umožníš některé z fotek zveřejnit, budeme rádi, ale není to podmínkou.
Jaký je věkový limit?
16-186 let :-) Na každém člověku je něco, čím je zajímavý, v každém je něco, co stojí za to zvěčnit. Od 187 let už nefotíme, bojíme se, že světlo blesku model promění v prach.
Nechávám se fotit prvně a bojím se
Není čeho. My jsme taky někoho museli fotit poprvé. Třeba Robert fotil na poli a zjistil, že má špatný objektiv, špatné světlo, špatný stativ a vůbec neumí tolik, kolik si myslel. Chuděrka slečna. I my se učíme a pořád zjišťujeme, že nám něco do výbavy chybí. Deštník, židlička, příblesk, cokoliv. Vůbec od modelů nečekáme, že budou profesionálně pozovat. Práce je pak ale mnohem zábavnější jak pro nás, tak pro model. Prostě protože to nevypadá tak, že se slečna postaví, udělá 20 naučených póz a výrazů, vyfotí se 30 “profi” fotek a tím to skončilo.  Případně jako když se jdete fotit na občanku a sedíte v “temné komoře” a fotograf diriguje ve stylu “natočte hlavu doprava, trošku níž” brrr. to je jako u zubaře :-) Snažíme se o to, aby to byla zábavba jak pro fotografa, tak pro model a zatím nám to celkem šlo, takže žádný stres, my jsme zvyklí a taky se pořád učíme :-) Dokonce se nám už podařilo pokazdi komplet celou sérii fotek a musel se domluvit nový termín. Ostuda! :-D
Co když vypadám na fotkách blbě?
My si to o sobě myslíme taky :-) Jde prostě o to, kdo fotí a jak. Při dobrém nasvícení a kompozici prostě vycházejí hezké fotky i u lidí, kteří si myslí, že fotogeničtí nejsou. Takže opět, nestresuj, my to zvládneme ;-)
Přijedete fotit ke mě?
Záleží případ od případu. Venku se dá fotit téměř kdekoliv, ale i tak se snažíme vybrat zajímavější lokalitu, ale určitě uvítáme návrh. Interiér – pokud se nejedná o placené focení (restaurace atp.) v bytech atp. nefotíme, k tomu máme ateliér v Ostravě.
Je focení podloženo smlouvou?
Obvykle pouze v případě, že chceme fotografie použít, což je otázka dohody. Nicméně není problém smlouvu vytvořit na požádání. Zakládáme si na naprosté diskrétnosti a fotografie ukládáme na úložiště fyzicky oddělené od internetu, případně jsou na tvou žádost z našich úložišť po předání vymazány.
Vytisknete mi fotky?
Tato možnost tady je, do formátu A4. Tiskneme pouze fotky, které jsme sami pořídili, nelze si tedy donést svou flashku pouze pro tisk. Tiskneme obvykle na počkání. Zvládneme i průkazové fotografie.
Jak dlouho trvá úprava?
To je individuální. Někdy den, někdy týden, někdy měsíc, podle dohody.
Jste modelingová agentura? Spolupracujete s nějakou?
Ani náhodou a ani nemáme tyhle ambice. Možná do budoucna, pokud budou mít děvčata zájem, můžeme vytvořit nějakou databázi, kterou můžeme nabídnout agenturám, nicméně tímhle směrem moc jít nechceme, protože pak nemáme kontrolu nad tím, jaké zakázky agentury děvčatům dají atp. a neradi bychom aby byly tlačeny do něčeho, co dělat nechtějí. Na plnohodnotné zastupování nemáme dost kontaktů ani času.
Zaplatíte mi za focení?
Ne, děláme to pro zábavu a proto byste to měli dělat i vy. Muselo by se jednat o vyjímečný případ a něco, co by nás opravdu nadchlo a nedalo by se to nafotit v rámci standardního focení.