Postprodukce je v podstatě všechno, co se s fotkou děje po jejím vyfocení. Především je tak ale vnímána úprava fotografie na počítači. Bez mučení se přiznáme, že to děláme u 80% fotografií. Je spousta fotografů, kteří tento způsob úpravy fotografií neuznávají a ani nedělají a snaží se vyfotit tu nejkrásnější fotku na světě. Je to samozřejmě blbost a jakási úchylka, hlavně tedy v době digitálních foťáků.

Trošku to objasním. Samotná úprava už probíhá v podstatě ve chvíli vyfocení, respektive pár milisekund po něm. Software zrcadlovky prostě koriguje barvy, zrnitost atp. a tak se dá říct, že honba za dokonalou fotografií musí začít u techniky. Tedy, pokud někdo chce vyfotit dokonalou fotografii bez zásahu počítače, musí fotit na film. Fotí-li zrcadlovkou, lže si do kapsy. Tahle nechuť k úpravám však často pramení z toho, že fotografové prostě neumí s počítačem zacházet tak dobře, jako s foťákem a vůbec si neuvědomují možnosti postprodukce například v Photoshopu.

Naopak zase klienti chtějí krásné fotky a co když se tak úplně nepovedou? Nu což, my si je doladíme ke spokojenosti modelu :-) Umíme s grafickými programy zacházet výborně a nebojíme se i masivních úprav. Fotografové často nechápou, že to co se líbí jim, se nemusí nutně líbit zákazníkům a v tomhle případě je zákazník ten, který určuje, jak má fotka vypadat a jak se na ní sám sobě líbí.

Taková ta “fotografická nabubřelost” kdy fotograf určuje, co je dobrá fotka a v horším případě, ty nedobré smaže dřív, než je zákazník uvidí, nám není vlastní. Fotografováním se bavím, model se musí bavit, jinak jsou fotky nepřirozené a to nechceme. Vždycky je potřeba trošku uvolnit atmosféru, pokecat, zasmát se, prostě no-stress, neumíráme, slunce nepadá, globální oteplování je mýtus :-) Sakra ale letos bylo horko co? ;-)

Pokud byste nutně chtěli fotky bez postprodukce, nemáme s tím problém, stačí říct. Spousta fotografů ti je vůbec nedá, protože to “kazí jejich portfolio” …prostě magoři. Jasně, bez postprodukce dostaneš 500+ fotek, které jsou různě mázlé, špatně zachycené, nehezký výraz atp. ale zase, když chceš tohle sdílet pro tu srandu mezi kámoše na Facebooku, tak nevidíme důvod, proč ne. Ostatně jsou to tvoje fotky, dělej si s nimi co uznáš za vhodné.

Je to podobné jako zubař. Máte sevřený žaludek, stresujete se, a pak zjistíte, že zubař je v pohodět týpek, že nic nebolí a že to bylo vlastně docela příjemně strávené dopoledne/odpoledne. To je přesně ta atmosféra, kterou se snažíme navodit. Navíc fotíme v Ostravě a okolí zadarmo, takže když se to nepodaří, nikdo se nepostaví nahlavu a normálně si to zopákneme.

Pro představu sem brzy zkusíme hodit pár foteček před a po úpravě.